Chlebek jaglany

21:24 Unknown 4 Komentarze



Wspaniała alternatywa dla ciężkich i mącznych chlebów, czyli chlebek na bazie kaszy jaglanej. Idealnie sprawdzi się do past z warzywami. Jest smaczny i lekki. A jego przygotowanie nie powinno sprawić większej trudności. Co więcej myślę, że bez wahania można sięgnąć po kolejną kromkę, bo przecież jest on bardziej dietetyczny od zwykłego bochenka :) Można go zrobić z suszonymi pomidorami, liśćmi szpinaku, a nawet jarmużem. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i upodobań.


Polecam każdemu!





Potrzebujemy:
  • 2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (1 szklanka suchej)
  • 1/2 szklanki mąki ryżowej
  • słoiczek suszonych pomidorów w oleju
  • 2 ząbki czosnku
  • 3-4 łyżki siemienia lnianego
  • ok. 25 ml delikatnego oleju (może być troszkę więcej)
  • sól do smaku
  • ok. 1/2 szklanki wody
  • zioła do smaku (bazylia, oregano, odrobina tymianku i majeranku)

Przygotowanie:

1. Kaszę jaglaną należy przelać wrzątkiem kilka razy, żeby pozbyć się goryczki. Po ugotowaniu i przestudzeniu blendujemy ją, a następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek i suszone pomidorki. Później wsypujemy siemię lniane i suszone przyprawy. Można dodać też odrobinę soli i wlewamy olej. Wszystko porządnie mieszamy. Jeśli konsystencja jest zbyt sucha luba mało kleista to dolewamy odrobinę wody lub oleju. Całość ma być zwarta i gęsta.

2. Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Blachę pokrywamy papierem do pieczenia i rozprowadzamy równo naszą masę, uklepując ją dłońmi. Dla ułatwienia zwilżamy kilka razy dłonie w wodzie w celu lepszego rozłożenia masy chlebowej. Wsadzamy nasz chlebek do piekarnika i pieczemy ok 45 min. Dobrze jest przewrócić chlebek na drugą stronę. Najlepiej jest pomóc sobie drugą blachą z przygotowanym papierem.

3. Po wyciągnięciu należy go przestudzić i pokroić maszynką do pizzy w prostokąty. Przechowujemy zawinięty w papier śniadaniowy lub w pojemniczku.

Sprawdź również

4 komentarze:

  1. delikatny olej czyli jaki dokladnie? ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Olej kokosowy, lniany, migdałowy, a w ostateczności oliwę z oliwek :) Jeśli dodajesz suszone pomidorki to użyj tego z pomidorów.

    OdpowiedzUsuń
  3. czy zamiast siemienia l. można dodać słonecznik? jeśli tak to czy go namaczać wcześniej? dziekuje za odp :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zrobiłam, z drobnymi zmianami (zamiast pomidorków czerwone pesto, trochę jęczmiennej, bo jaglanki brakło), ale wyszło świetnie! Mocno aromatyczny, o pysznym smaku, szybko zniknął z blaszki, wchodzi do mojego menu.

    OdpowiedzUsuń